2003
Home TT Venues TT Calendar TT Notice Board TT Results Photographs TT Price List TT Links more photos Tasmania Game Tips Spinmax State League STTTA Roster Tas Rankings

 

 

AUST YOUTH DOMINATED BY TASSIE WOMEN
SOUTHERN OPEN 3 MAY 2003
2003 NORTHERN OPEN
2003 TASMANIAN OPEN
2003 TASMANIAN CLOSED
2003 STATEWIDE VETERANS
2003 NW Open - Burnie
2003 EASTSIDE OPEN

 

    AUST YOUTH DOMINATED BY TASSIE WOMEN

Tasmania won the teams event at the Australian Youth Championships held in Melbourne from 21-24 April. The team defeated VIC B 8-1, SA B 7-2, NSW 8-1, VIC A 9-0, QLD 6-3, and SA 6-3.

Stars of our team were Stephanie Sang & Claire Yan  who were undefeated in team matches. They were well supported by Susan Jones. Stephanie was undefeated in singles in both the preceding Easter Classic, Youth Teams and Individual events. They will be competing in the Southern Open at Kingborough on Sat 3 May. 

SOUTHERN OPEN 3 MAY 2003

Event

Winner

Runner-up

Score

MS

Doug McLean

Andrew Castaldi

7, 10, -10, -9, 10, 6

WS

Stephanie Sang

Claire Yan

9, 6, -7, -8, 7, -14, 11

MD

Castaldi / Wisby

Colbourn / McLean

5, -11, 7, 9

WD

Stephanie / Claire

RR

 

XD Sang / McLean Yan / MacDonald 7, 6, 7

O40 Mens

Doug McLean

Ian Weller

5, 10, 2

040 Womens

Irina Sakova

Judy Bowerman

RR

U21 Mens

Adam MacDonald

Ivan Bindoff

11, 8, -11, 4

U21 Womens

Stephanie Sang

Claire Yan

RR

U18 Boys

Callan Wisby

Tim Carolan

8, 8, -7, 10

U16 Boys

Dylan Smith

John Rothwell

RR

U14 Boys

Aiden Cutlan

Daniel Huxtable

RR

Combined O60 +

Geoff Benn

Peter Chung

RR

Combined 65+

Geoff Benn

Peter Chung

RR

2003 NORTHERN OPEN

EVENT WINNER RUNNER UP SCORE
Mens Singles Andrew Castaldi  Callan Wisby 4,7,7,1
Semis A Castaldi D McLean 6, -14, 4, 7, 11
  C Wisby  M Colbourn 6,6,5,5
Mens Doubles Castaldi/Wisby McLean/Colbourn 8,9,-7,7
Mens Vets O40 M Colbourn D McLean 8,9,-7,7
Restricted Singles Dylan Smith Chris Carlson -11,5,8,-9,7
U21 Mens Singles Callan Wisby Aiden Cutlan 8,08,9,2
Mens O50 Singles Chris Carlson   RR
Mens O60 Singles Dave Sherman   RR
Randon Draw D C Carlson/M Cunningham T Donnerborg/A Cutlan -10,6,8,3,1
 

2003 TASMANIAN OPEN

EVENT WINNER RUNNER UP SCORE
Mens Singles Doug McLean Andrew Castaldi  6, -4, 12, -7, -6, 9, 7
Womens Singles Susan Jones Judy Bowerman RR
Mens Doubles Wisby / Castaldi McLean / Colbourn 8, -12, 6, -9, 15
Mens O40 Singles Doug McLean Michael Colbourn -9, 9, 4, -10, 14
Womens O40 Singles Judy Bowerman Chris Hooper RR
Mens O50 Singles Doug McLean Chris Carlson RR
Mens O60 Singles Peter Chung Robert Delbourgo RR
Mens O70 Singles Dave Sherman Ray Worsley RR
Mens U21 Singles Callan Wisby Ivan Bindoff -10, 7, 4, 8
Mens U18 Singles Tim Carolan Callan Wisby -5, 10, -8, 9, 9
Boys U16 Singles Dylan Smith Alex Man -8, 4, 6, 10
Consolation Singles David Cramp Garry Smith -8, 8, 9, -8, 6

2003 TASMANIAN CLOSED

EVENT

WINNER

RUNNER UP

SCORE

MS

Andrew Castaldi

Doug McLean

9, 5, 4, 6

Semi Finals

Andrew Castaldi

Doug McLean

Will Byron

Callan Wisby

 

WS

Stephanie Sang

Claire Zhang

9, -6, -5, 2, 7 13

MD

Castaldi / Wisby

McLean / Colbourn

9, 8, 5

WD 

Sang / Zhang

S Gathercole / Suzie Jones

6, 4, 7

XD 

McLean / Sang

A MacDonald / Zhang

5, 4, 4

M O40

Michael Colbourn

David Bindoff

9, 4, 7

W O40

Irina Sakova

Sharon Gathercole

7, 4, 5

M O50

Chris Carlson

Bill Atkinson

6, 7, -7, 4

M U21

Adam MacDonald

Callan Wisby

7, 9, 3, 8

W U21 

Stephanie Sang

Claire Zhang

6, 10, 11, 9

Boys U18

Tim Carolan

Callan Wisby

2, -6, 2, 9

Boys U16

Aidan Cutlan

Alex Man

9, 4, 7

Boys U14

Aidan Cutlan

D Huxtable

9, 9, 10

Restricted Singles

Will Byron

Adam MacDonald

6, 7, 7, 10

Restricted Doubles

Byron / Cutlan

D Huxtable / R Huxtable

3, 4, 7

Special Singles

Bill Atkinson

Robert Huxtable

8, 9, 5

Special Doubles

Atkinson / S Gathercole

R Delbourgo / T Iwaszek

10, 4, 2, -8

Random Doubles 

H Denehey / J Nettleton

Suzie Jones / I Sakova

9, -5, 10, 11

  2003 STATEWIDE VETERANS - Launceston 30/8/2003

Event Winner Runner Up Score
Mens O40 Singles Geoff Benn Ian Weller 10, 12, -11, 8
Mens O40 Doubles I Weller / G Benn T Smith / D Cramp 7, 5, -7, 3
Mens O50 Singles Ian  Stennard Chris  Carlson 12, 9, 8
Mens O50 Doubles C Carlson / J Healy D Holwarda / D Armstrong -9, 6, 9, -9, 4
Womens O50 Singles Chris Hooper Pam Stennard 5, 3, 3
O50 Mixed Doubles C Hooper/D Sherman Ian & Pam Stennard 10, 4, 5
Mens O60 Singles Geoff Benn Ian Stennard 9, -9, 4, 7
Mens O70 Singles Dave Sherman    
Mens O75 Singles Ray Worsley Ron Vincent 8, -6, 3, 9
Random Draw B Evans / D Cramp D Sherman / C Summers 8, -8, 5, 11

2003 NW Open - Burnie

Event Winner Runner Up Score
Mens Singles Michael Colbourn Callan Wisby -9, 5, 10, 9, 13
Semi Final Callan Wisby Doug McLean 5, 3, -9, 8, -7, -7, 5
  Michael Colbourn Andrew Castaldi 8, 9, 10, -9, 14
Mens Consolation Chris Carlson Dennis Armstrong 2, -7, 1, 8
Mens Open Doubles Castaldi/Wisby Colbourn/McLean 4, -7, 11, -7, 7
Mens Veteran O40 Doug McLean Michael Colbourn 5, 9, 9
Mens O60 Singles Brian Evans David Nettleton RR
Mens U21 Singles James Nettleton Callan Wisby 10, -7, -8, 8, 5
Mens U21 Doubles James/John Nettleton Dylan Smith / Callan Wisby 11, 9, 6
Mens U18 Singles James Nettleton Callan Wisby 6, 6, 10
Boys U16 Singles Aidan Cutlan Dylan Smith -4, 8, 7, -6, 8
Boys U14 Singles Aidan Cutlan Tyson Mihocek RR
Special Singles Aidan Cutlan Wayne Flight 8, 8, 2
Random Doubles Chris Carlson/ David Smith Mark Cunningham/ A Cutlan 2, 8, -7, 6
Hard Bat Dennis Armstrong Dylan Smith 31-25
 

2003 EASTSIDE OPEN

Event Winner Runner Up Score
Mens Singles Callan Wisby Michael Thorp -9, -7, 9, 10, 5, -9, 5, 8
Semi Final C Wisby D Smith 9, -9, 11, -9, 7, 7
  M Thorp I Bindoff 8, 9, -7, 11, -8, 7, 5
Womens Singles Susan Jones Judy Bowerman RR
Mens Open Doubles Castaldi/Wisby McLean/Thorp -6, 4, 8, 9, 5
Mixed Doubles C Wisby / S Jones I Weller/S Gathercole RR
Mens Veterans 40+ Doug McLean Ian Weller 6, -8, 5, 6, -7, 10
Womens Vets 40+ Judy Bowerman Sharon Gathercole RR
Mens Vets 50+ Doug McLean Bill Atkinson RR
Mens U21 Singles Callan Wisby Ivan Bindoff -5, 9, -8, 5, -7, 8, 9
Boys U16 Singles Dylan Smith Aidan Cutlan 10, 8, 8, -11, -4, 1
Special Singles Bill Atkinson Judy Bowerman 6, 7, -7, 4, -6, 4
Special Doubles Bowerman/Gathercole Atkinson/C Lawton 7, -9, 9, 8, -7, 5