2001
Home TT Venues TT Calendar TT Notice Board TT Results Photographs TT Price List TT Links more photos Tasmania Game Tips Spinmax State League STTTA Roster Tas Rankings

 

 

 

Eastside Open March 24 2001
NW OPEN 2001
2001 WORLD CHAMPIONSHIPS
SOUTHERN TAS OPEN 12 MAY 2001
NORTHERN OPEN 19 MAY 2001
2001 TASMANIAN OPEN
2001 EASTSIDE CLOSED 28 July
2001 Tasmanian Closed
2001 TASMANIAN VETERANS
2001 CLARENCE CLOSED 13 October
2001 Australian Junior and U18 Championships

Eastside Open March 24 2001

Mens Singles: K Murray d M Colbourn 16,-20,7,-19,13

Womens Singles: S Jones d B Huskins 12,9,16

Mens Doubles: A Castaldi/K Murray d D Bindoff/B Black 17,18

Mixed Doubles: D McLean/I Sakova d I Weller/B Huskins 20,17

Mens Vet(40+): M Colbourn d I Weller 17,16

Womens Vets(40+) RR: 1. J Bowerman 2. I Sakova

Mens Youth Singles: C Wisby d T Carolan 11,17

Womens Youth Singles RR: 1. B Huskins. 2. F Tse

U16 Boys Singles: C Wisby d T Randle 14, 15

Under 14 Boys Singles: Y Sakov d D Smith 18,13

Special Singles: B Atkinson d S Gathercole 18,11

Special Doubles: B Atkinson/C Lawton d Y Sakov/D Sherman 17,8,10

Mens Consolation: D. Bindoff d I Weller 16,15,19

Sportsmanship Award: T Butschek

NW OPEN 2001

Mens Singles: D. McLean d M. Colbourn 12, -16, 20, 19

Mens Doubles: M. Colbourn / D. McLean d Ja. Nettleton / Jo. Nettleton 13, 13

O/40 Mens Vets: D. McLean d M. Colbourn 2-0

U/20 Mens Singles: D. Abley d James Nettleton 2-1

U/16 Boys Singles: D. Abley d James Nettleton 2-0

U/14 Boys Singles: D. Abley d Hamish Scott 2-0

Random Doubles: M. Colbourn / David Smith d D. Armstrong / B. Evans 2-1

Special Singles: Richard Cutlan d J. Butcheck 2-0

Mens Consolation: D. Armstrong d B. Evans 2-0

Hard Bat Singles: D. Armstrong d R. Easton 1-0

Novice for Juniors: Dylan Smith RR winner

2001 WORLD CHAMPIONSHIPS

PLAY OFFs - 41st-48th

Turkey defeated Australia 3-0
Irfan Tavukcuoglu def Trevor Brown 24-22, 16-21, 21-17,

Gurhan Yaldiz def William Henzell 21-17, 16-21, 21-14,

Sunay Atakan def John Tawadrous 21-13, 21-10

41st - 44th

Australia defeated Finland 3-2
William Henzell def Aki Kontala 16-21, 21-16, 21-19,

Trevor Brown lost to Mika Rasanen 17-21, 16-21,

John Tawadrous def Manu Karjalainen 11-21, 21-19, 23-21,

Trevor Brown lost to Aki Kontala 12-21, 21-17, 17-21,

William henzell def Mika Rasanen 23-21, 21-17

WOMEN - 33rd-40th
Australia def Israel 3-2
Miao Miao def Iulia Degtiar 21-18, 21-19

May Cho lost to Marina Kravchenko 7-21, 5-21

Peri Campbell-Innes lost to Sarit Hozeh 4-21, 9-21

Miao Miao def Marina Kravchenko 17-21, 21-18, 23-21

May Cho def Iulia Degtiar 21-17, 11-21, 21-19

33rd-36th
England def Australia 3-2
Katy Parker lost to Miao Miao 15-21, 14-21

Helen Lower def Tammy Gough 21-12, 21-15

Natalie Bawden def May Cho 20-22, 21-18, 21-12

Helen Lower lost to Miao Miao 21-12, 18-21, 13-21

Katy Parker def Tammy Gough 21-13, 16-21, 21-13

Playoff for 35th
India def Australia 3-0
Poulomi Ghatak def Tammy Gough 21-14, 22-20

Mouma Das def May Cho 24-22, 21-17

Mylapore Sivagnanam Mythili def Peri Campbell-Innes 21-14, 21-13

SOUTHERN TAS OPEN 12 MAY 2001

Mens Singles:

Semi Finals: K.Murray d. I.Weller -22,9,11,-19,13

A.Leeds d. M.Colbourn -19,17,18,19

Final: Keith.Murray d. Adam Leeds 12,19,5

Womens Singles:

Semi Finals: Irina Sakova d. Sharon Gathercole 7,13,11

   Benita Huskins d. Susan Jones -9,21,-21,21,13

Final: Benita Huskins d. Irina Sakova 17,10,18

Mens Doubles:

A.Castaldi / K. Murray d. D.McLean / M.Colbourn 12,19

Mixed Doubles:

Winners: C.Wisby / S.Jones

Runners Up: I.Weller / B.Huskins

Mens Veterans Singles: D.McLean d. M.Colbourn 16,5

Womens Veteran Singles: Winner: I.Sakova R/U: J Bowerman

Combined Over 35s: G.Benn d. D.Bindoff 9,9

Combined Over 60:   G.Benn d. R. Delbourgo 18,11

Mens Under 20: Ivan Bindoff d. John Nettleton 13,16

Womens Under 20: Susan Jones d. Benita Huskins 19,-18,14

Under 16 Boys: Callan Wisby d. James Nettleton 15,9

Under 14 Boys: Yaro Sakov d. Andrew Carolan -19,4,19

Special Singles: John Nettleton d. Thomas Randle 19,19

Special Doubles: D.& G Smith d. D.Sherman/R.Vincent 17,-19,14

School Boys U16: Tosh Carter d. Andrew Carolan 15,12

Mens Consolation: Callan Wisby d. Andrew Goodsell 14,19

NORTHERN OPEN 19 MAY 2001

Mens Singles Semi: Keith Murray def Doug McLean 16, 10, 20

                             Tim Smith def Michael Colbourn  21, -13, 18, 16

Mens Singles Final: Keith Murray def Tim Smith 11, 11, 11

Mens Doubles: Keith Murray/Andrew Howell def Tim Smith/John Stuart  -19, 23, 12

Mens Veterans: Doug McLean def Michael Colbourn   9, 5

Random Doubles: McLean/Tom Brown def Smith/David Cramp    -15, 18, 16

U14 Boys: Winner: Daniel Abley def R/U: Hamish Scott

U16 Boys: Winner: Daniel Abley def James Nettleton 16, -26, 18

Mens Consolation: Chris Carlson def Andrew Howell  21, 4 

2001 TASMANIAN OPEN

Mens Open Singles
Winner : Adam Leeds
Runner Up : Doug McLean (-13,21,15,11)

Women's Open Singles
Winner : Susan Jones
Runner Up : Benita Huskins (20,-22,-17,13,13)

Men's Open Doubles
Winners : Doug McLean/ Michael Colbourn
Runners Up : Andrew Castaldi/ Keith Murray (-14,18,17)

Women's Open Doubles
Winners : Benita Huskins/ Irina Sakova
Runners Up : Susan Jones/ Maria Clemens (15,22)

Mixed Open Doubles
Winners : Benita Huskins/ Greg Evans
Runners Up : Susan Jones/ Callan Wisby (-11,17,19)

Men's Veterans Singles 40+
Winner : Greg Evans
Runner Up : Michael Colbourn (-21,14,19)

Women's Veteran Singles 40+
Winner : Irina Sakova
Runner Up : Judy Bowerman  (-11,9,13)

Combined 60+ Singles
Winner : Dave Sherman
Runner Up : Peter Chung  

Men's Under 20 Singles
Winner : James Nettleton
Runner Up : Tim Carolan (15,-4,15)

Women's Under 20 Singles
Winner : Benita Huskins
Runner Up : Susan Jones (16,19)

Boys Under 16 Singles
Winner : Callan Wisby
Runner Up : Tim Carolan (11,16)

Boys Under 14 Singles
Winner : Daniel Abley
Runner Up : Yaro Sakov (13,14)

Consolation Singles
Winner : Ian Weller
Runner Up : Andrew Howell (14,19)

STTTA Invitation Events:
Special Singles
Winner : Judy Bowerman
Runner Up : Thomas Randle (13,-19,16)

Random Doubles
Winners : Andrew Goodsell/ James Nettleton
Runners Up : Andrew Howell/ Dave Sherman  (16,18)

2001 EASTSIDE CLOSED 28 July

MS: K.Murray d. B.Black 16,10,15

WS: Winner: J.Bowerman. RU: S.Gathercole

MD: A.Castaldi/K.Murray d. M.Colbourn/D.McLean 17,15

XD: Winners: A.Howell/S.Gathercole. RU: M.Colbourn/J.Bowerman

Super S: K.Murray d. A.Castaldi 11-4,13-15,11-7,11-6,11-4

M.Vets: B.Black d. D.McLean 9,11

W.Vets: Winner: J.Bowerman. RU: S. Gathercole

M.Vets(50+): Winner: G.Jones. RU: B.Atkinson

Vet (Div2): D.Ridgeway d. D.Ruffin -22,15,13

Vet Spec Double: R.Cutlan/J.Travis d. S.Gathercole/M.Weller 8,-19,23

U18 Boys: Winner: C.Wisby. RU: T.Carolan

U14 Boys: A.Cutlan d. B.Traynor 20,23

Handicap Singles B.Traynor(+8) d. D.Ridgeway (-16) 19,7

Computer D: G.Jones/B.Traynor d. D.Ridgeway/D.Ruffin 13,10,10

Special Single A: T.Carolan d. G.Jones 21,19

Special Singles B D.Ridgeway d. D.Ruffin 10,10,18

Special Singles C E.Travis d. A.Cutlan 15,16

Special doubles: B.Atkinson/B.Traynor d. S.Gathercole/E.Travis 20,11

Mens Cons: M.Nguyen d. T.Carolan 8,18

2001 Tasmanian Closed

Mens Senior Singles: Keith Murray d Doug McLean
21-17, 21-15, 8-21, 13-21, 21-13
Mens Consolation Singles: Dirk Holwerder d Tim Carolan
21-13, 9-21, 21-18
Mens Senior Doubles: Keith Murray/Andrew Castaldi d D
McLean/M Colbourn 23-21, 21-15, 21-16
Womens Senior Singles: Irina Sakova d Susan Jones
21-15, 15-21, 18-21, 22-20, 23-21
Senior Mixed Doubles: Callan Wisby/Susan Jones d D
McLean/I Sakova 21-11, 21-11
Mens Veteran Singles: Keith Farwell d Doug McLean
22-24, 21-9, 21-19

Mens Over 60 Singles: Joe Healy d Dave Sherman
21-6, 21-11
Mens Under 20 Singles: Callan Wisby d James Nettleton
21-7, 21-16
Combined Under 20 Doubles: Dylan Smith/Nathan Hudson d Tim Carolan/Yaro
Sakov Round Robin
Boys Under 16 Singles: Callan Wisby d Tim Carolan
Round Robin
Boys Under 14 Singles: Daniel Abley d Dylan Smith
Round Robin
Special Singles: Julian Butschek d
Dave Sherman 21-13, 21-14
Random Doubles: K Murray/Y Sakov d J Butschek/I
Sakova 22-20, 16-21, 21-14

2001 TASMANIAN VETERANS

EVENT

WINNER

RUNNER UP

Mens O40 Singles

J Pattison(V)

D McLean

Mens O40 Doubles

J Pattison/G Hoffman(V)

B Black / R Massie

Womens O40 Singles

S. Gathercole

J Bowerman

Womens O40 Doubles

J Bowerman / S Gathercole

P Stennard / E Wright  

Mixed Doubles 40

K Farwell / S Gathercole

D McLean / I Sakova

Mens O50 Singles

D McLean

I Stennard

Mens O50 Doubles

D Armstrong / B Evans

I Stennard / T Iwaszek

Mixed Doubles O50

I Stennard / P Stennard

D Sherman / E Wright

Mens Singles O60

B Evans

D Sherman

Comb. Singles O65

D Sherman

P Hole

Comb. Doubles O65

D Sherman / P Hole

D Hutchinson / D Ruffin

Mens Singles O70

D Sherman

P Hole

Mens Singles O75

P Hole

R Vincent


2001 CLARENCE CLOSED 13 October

Mens Open Singles

A. Leeds d. K. Murray 13,13,-14,17

Womens Open Singles

RR: 1. S. Gathercole; 2. P.Johns

Mens Open Doubles

M.Colbourn/D.McLean d. A.Howell/A.Leeds 14,-20,9

Mixed Open Doubles

RR: 1. M.Colbourn/ S.Gathercole

Mens Vet Singles(35+)

RR. 1. M.Colbourn; 2. C.Jeffers

Womens Vet Singles (35+)

RR: 1. A.Morgan; 2. S.Gathercole

Mens Vet Singles (50+)

RR: 1. C.Jeffers; 2. T.Iwaszek

Vets Div 2 (35+)

RR: 1. D.Ruffin; 2. D.Rigdeway

Vets Div 3 (35+)

G.Connor d. M.Fleming W/O

Vets Special Doubles

B.Atkinson/D.Ridgeway d. D.Bindoff/R.Fewkes 19,-17,17

Super Singles (18-33)

K.Murray d. A.Castaldi 11-3, 11-6, 11-2,13-11.

Handicap Singles

D.D Martino (+10) d. J.Traynor 20,18

PC Ranking Doubles

Mpriest/B.Traynor d. T.Iwaszek/D.Ruffin 15,10

Special Singles A

C.Jeffers d. B.Atkinson 12,12

Special Singles B

D.D Martino d. R Fewkes 7,14

Special Singles C

RR. 1. B. Traynor; 2. G.Connor

Special Doubles

B.Atkinson/B.Traynor d. R.Fewkes/M.Weller 13,8

 

2001 Australian Junior and U18 Championships

Please : CLICK HERE FOR RESULTS